- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 600 psi |
| Case Material | Brass |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 600 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Welding |
| Weight | 0.415 LB |

