- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Case Material | Brass |
| Gauge Pressure Range | 0 to 600 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 600 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Type | Welding |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Weight | 0.415 LB |

