- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Gauge Type | Welding |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Case Material | Brass |
| Pressure Range [Max] | 4000 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 4,000 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Weight | 0.41 LB |

