- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 4000 psi |
| Gauge Type | Welding |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 4,000 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.41 LB |

