- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- Red band between 15 to 30 PSI
| Case Material | Brass |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Welding |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Weight | 0.367 LB |

