- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- Red band between 15 to 30 PSI
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Case Material | Brass |
| Gauge Type | Welding |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Weight | 0.367 LB |

