- 11 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Cleaner
description
- Designed to clean the mass air flow (MAF) sensor in your car, which can increase horsepower, enhance fuel efficiency, and improve engine performance. Safe on all car parts and plastic, it dries instantly, removes buildup and debris, and leaves behind no residue or chemical buildup.
applications
- Mass air flow sensors & housing
features
- Increases horsepower, gain 4 to 10 horsepower after using,
- Plastic safe, dries rapidly and leaves no residue,
- Reduces rough idle
| Appearance | Liquid |
| VOC Content | 636.4 g/L |
| KB Value | 27 |
| Net Fill | 11 oz |
| Plastic Safe | Yes |
| Dielectric Strength | 22,600 V |
| Type | Cleaner |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Base Type | Petroleum Distillate |
| Flash Point | <0 °F |
| Color | Clear/Colorless |
| Flammability | Extremely Flammable |
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol |
| Weight | 12.0 LB |
| EAN or UPC | 78254051109 |

