- 11 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Cleaner
description
- Designed to clean the mass air flow (MAF) sensor in your car, which can increase horsepower, enhance fuel efficiency, and improve engine performance. Safe on all car parts and plastic, it dries instantly, removes buildup and debris, and leaves behind no residue or chemical buildup.
applications
- Mass air flow sensors & housing
features
- Increases horsepower, gain 4 to 10 horsepower after using,
- Plastic safe, dries rapidly and leaves no residue,
- Reduces rough idle
| KB Value | 27 |
| Appearance | Liquid |
| Base Type | Petroleum Distillate |
| Container Size | 16 oz |
| Net Fill | 11 oz |
| Flammability | Extremely Flammable |
| Flash Point | <0 °F |
| Type | Cleaner |
| Container Type | Aerosol |
| Color | Clear/Colorless |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Dielectric Strength | 22,600 V |
| Plastic Safe | Yes |
| VOC Content | 636.4 g/L |
| Weight | 12.0 LB |
| EAN or UPC | 78254051109 |

