- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Splines | 6 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | REF! |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Weight | 29.0 LB |

