- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Output Shaft Code | 02 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Location | Side Port |
| Port Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| RPM [Max] | 153 rpm, 371 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Splines | 6 |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Element | Gerotor |
| Weight | 29.0 LB |

