- 0.375 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 30 Number of Teeth
- 1.89 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Series | N/A |
| Belt Pitch | 0.200 in |
| Set Screw Size | 8-32 x 1/8 |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 30 |
| Outside Dia. | 1.8900 in |
| Material | Steel |
| Bore Range [Min] | 5/16 in |
| Pitch Diameter | 1.910 in |
| Belt Size | XL |
| Hub Type | B |
| Belt Width | 1/4 in, 3/8 in |
| Bore Range [Max] | 1 1/16 in |
| Bushing Type | None |
| Length Through Bore | 0.940 in |
| No. of Screws | 2 |
| Type | DF-1 |
| Bore Type | Bushed |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1 3/8 in |
| Weight | 0.41 LB |
| EAN or UPC | 697950114316 |

