- 0.5 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 24 Number of Teeth
- 3.766 in Outside Diameter
- H200 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 3.766 in |
| Bushing Series | N/A |
| Belt Width | 2 in |
| Type | DF-1 |
| No. of Teeth | 24 |
| Length Through Bore | 3.343 in |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 2.125 in |
| Hub Dia. | 3 1/8 in |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bushing Type | None |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Belt Size | H200 |
| Hub Type | B |
| Hub Projection | 1 in |
| Weight | 7.5 LB |
| EAN or UPC | 697950151540 |

