- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 18 Number of Teeth
- 2.119 in Outside Diameter
- L075 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 2.149 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Type | PB |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Hub Type | B |
| Belt Size | L075 |
| Material | Steel |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Outside Dia. | 2.119 in |
| Bushing Type | None |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Hub Dia. | 1.562 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 697950151137 |

