- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 16 Number of Teeth
- 1.88 in Outside Diameter
- L075 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Type | B |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Outside Dia. | 1.88 in |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Dia. | 1.437 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Bushing Type | None |
| Pitch Diameter | 1.91 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Screws | 1 |
| Material | Steel |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | PB |
| Belt Size | L075 |
| Set Screw Size | 1/4-20 x 1/4 |
| No. of Teeth | 16 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 697950101019 |

