- 0.5 in Belt Pitch
- 1.5 in Belt Width
- 16 Number of Teeth
- 2.492 in Outside Diameter
- H150 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| No. of Teeth | 16 |
| Belt Width | 1 1/2 in |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 2.546 in |
| Outside Dia. | 2.4920 in |
| Belt Size | H |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| Bushing Type | None |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.562 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Dia. | 2 in |
| Material | Steel |
| Bore Range [Max] | 1 1/4 in |
| Hub Type | B |
| Type | PB |
| Bore Type | Reborable |
| Finished Bore | N/A |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 697950150994 |

