- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 15 Number of Teeth
- 0.93 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Size | XL037 |
| Bore Range [Min] | 0.25 in |
| Hub Dia. | 5/8 in |
| Type | DF-1 |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 0.93 in |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Hub Type | B |
| Bushing Series | N/A |
| Set Screw Size | 8-32 x 1/8 |
| No. of Screws | 2 |
| No. of Teeth | 15 |
| Pitch Diameter | 0.955 in |
| Length Through Bore | 0.781 in |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Bore Range [Max] | 0.437 in |
| Bushing Type | None |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Bore Type | Bushed |
| Finished Bore | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.09 LB |
| EAN or UPC | 697950099507 |

