- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 17 Teeth
- 2.029" Pitch Diameter
applications
- Compressors
- Agitators and mixers
- Pumps
- Conveyors
- Paper machinery
- Fans and blowers
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Type | None |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bushing Series | N/A |
| Type | DF-1 |
| No. of Teeth | 17 |
| Outside Dia. | 1.999 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Pitch Diameter | 2.029 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Size | L |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 782475421299 |

