- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton V20 displacement vane pump is a common first choice for medium- to low-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
applications
- Industrial and mobile applications
features
- Rated flow capacities of 6 to 13 gpm
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Enhanced bearing life
- Versatility
- High performance
- Self-wear compensation
- performance does not degrade with use
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Port Type | NPT |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Displacement (in³/rev) | 1.4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1.25 |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| GPM @ Speed | 10.5 gpm @ 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 7 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Configuration | Single |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Model No. | V20 1P7P 1C11 |
| Flow Rate | 7 gal/min @ 1200 rpm |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Inlet Port Code | P |
| Pump Series | V20 |
| Pressure Port Code | P |
| Design No. | 11 |
| Weight | 17.0 LB |

