- 0.016" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (1,464 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 1,464. Tensile strength - 362-400 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Approximate Feet per Pound | 1464 ft |
| Thickness | 0.016 in |
| Thickness Tolerance | +/- .0003 |
| Length | 1,464 ft |
| Carton Height | 1 in |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Dia. | 0.016 in |
| Wire Gauge No. | 6 |
| Carton Width | 5 in |
| Carton Length | 5 in |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 698158210169 |

