- Air Actuated, Spring Return
- Low Coefficient Facing
- 31.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- T-shaped mounting bracket
- Air actuated
- Arc-contoured shoe provides large friction area for greater facing life and stability
- Brake torque may be doubled or tripled by adding brake calipers
- Disc hubs use QD bushing "SK" for shaft sizes 0.5" to 2.125"
- standard keyway
- Disc speeds up to 4,500 rpm
- Spring return eliminates disc drag when disengaged
- Static torque capacity up to 1,040 in lb at 80 psi with 16" disc
- T bracket provides easy mounting in any position
caution
- Maintain 5 to 8 Nm (4 to 6 ft lb) maximum torque on valve tube nut
- over-tightening may cause failure
options
- Air hose assembly (sold separately)
- Discs from 10" to 16" diameter (sold separately)
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 86 lbf @ 80 psi |
| Kits | 835601 |
| Brake Facing Edge Color Code | Green |
| Photo | DBCaliper |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Approximate Brake Facing Life | 1866 hp-hr |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.75 in3 |
| Rotor Thickness | 0.25 in |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Model | DB |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.4 in3 |
| Manufacturer Family | DB Disc Brake Caliper with 10" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 12" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 14" Diameter Disc, (LOCO Facing), DB Disc Brake Caliper with 16" Diameter Disc, (LOCO Facing), Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 10" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 12" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 14" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (LOCO Facings) with 16" Diameter Disc |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.750 For 10 in. Or Larger Rotors |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Facing Effective Area | 12.57 in2 |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 31 hp |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Main Category | Brakes |
| Finish | Black Oxide |
| Caliper | 835001 |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Other Accessories | 835001 |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Weight | 8.58 LB |
| EAN or UPC | 662284193412 |

