- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 44 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 5.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 5.75 in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 5.5 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 600 RPM | 3764.693 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 5.75 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 3324.919 lb/in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 4572.464 lb/in |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 44 |
| Torque at 300 RPM | 4340.322 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.5 in |
| Weight | 12.3 LB |
| EAN or UPC | 697950264103 |

