- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 200.2794 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 233.1925 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 40 |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 2.1 in |
| Torque at 1200 RPM | 189.075 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| Torque at 600 RPM | 212.1842 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 169.8174 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Size [Max] | 1.0625 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.76 LB |
| EAN or UPC | 697950263625 |

