- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 13/16 in |
| Torque at 600 RPM | 147.0583 lb/in |
| Outside Dia. | 1.6 in |
| Torque at 200 RPM | 160.7137 lb/in |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Bore Size [Max] | 0.8125 in |
| Torque at 300 RPM | 157.5625 lb/in |
| Material | Steel |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 900 RPM | 137.9547 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 30 |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Hub Dia. | 1.3594 in |
| Torque at 1200 RPM | 130.2517 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Outside Dia. [Min] | 1.6 in |
| Torque at 1800 RPM | 117.2965 lb/in |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 697950263588 |

