- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 3 in |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Hub Dia. | 2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 525.2083 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 3.125 in |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 48 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 600 RPM | 605.04 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Torque at 200 RPM | 674.3675 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 3.125 in |
| Torque at 300 RPM | 655.46 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 562.3231 lb/in |
| Weight | 1.94 LB |
| EAN or UPC | 697950263410 |

