- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Bore Type | Bored to Size |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 7/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| No. of Teeth | 30 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | w/Keyway |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size | 3/4 in |
| Pitch Diameter | 1 7/8 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950440583 |

