- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.9375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1800 RPM | 103.291 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 116.5963 lb/in |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.0625 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Outside Dia. | 1.0625 in |
| Torque at 300 RPM | 144.9575 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 200 RPM | 151.26 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.9375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 125.3497 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 134.4533 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 0.9375 in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 697950263281 |

