- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 42 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Outside Dia. | 3.67 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| No. of Teeth | 42 |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/8 in |
| Bore Size [Max] | 1.375 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.666 in |
| Weight | 3.71 LB |
| EAN or UPC | 697950263212 |

