- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 842.9594 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | 927.868 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.25 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.7 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| No. of Teeth | 25 |
| Outside Dia. | 2.7 in |
| Torque at 600 RPM | 1031.509 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1161.761 lb/in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Type | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/4 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hub Dia. | 2.1094 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.5 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 1213.231 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 712.8828 lb/in |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 697950262932 |

