- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 11 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 2.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 900 RPM | 1400.556 lb/in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 1785.708 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 4 |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 2.75 in |
| Torque at 1800 RPM | 945.375 lb/in |
| Type | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1200 RPM | 1207.979 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| No. of Teeth | 11 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Weight | 4.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053677 |

