- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 24 Diametral Pitch
- 0.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 10.39913 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 9.173639 lb/in |
| Hub Projection | 5/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 0.917 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Length Through Bore | 0.5625 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 0.7188 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 0.3125 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 9.663834 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 0.833 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Class | 6 |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Type | B |
| Torque at 1200 RPM | 8.665937 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 10.29408 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 0.3125 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 0.833 in |
| Outside Dia. | 0.92 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 697950058559 |

