- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 63.025 lb/in |
| Bore Size | 3/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 35.71417 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 42.54187 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 2.1000 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 600 RPM | 53.57125 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/16 in |
| Torque at 900 RPM | 47.61889 lb/in |
| Outside Dia. | 2.1000 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 1 1/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 60.92417 lb/in |
| Gear Style | B |
| No. of Teeth | 40 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 0.64 LB |
| EAN or UPC | 697950058061 |

