- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 42 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.666 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 3.67 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 42 |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Type | B |
| Origin | Reborable |
| Weight | 2.72 LB |
| EAN or UPC | 697950056968 |

