- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.083 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 12 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.25 in |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 13 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.083 in |
| Hub Dia. | 13/16 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.083 in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Material | Steel |
| Weight | 0.2 LB |
| EAN or UPC | 697950056722 |

