- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Outside Dia. | 2.2000 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Type | B |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 20 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Hub Dia. | 1.7188 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Outside Dia. [Min] | 2.2000 in |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 697950438986 |

