- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 12 |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Torque at 1800 RPM | 143.2068 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 542.015 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 7.166 in |
| Gear Style | B3 |
| Outside Dia. | 7.17 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 244.3969 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| No. of Teeth | 84 |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Torque at 300 RPM | 457.9817 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Type | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 198.0035 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 4.4 LB |
| EAN or UPC | 697950057118 |

