- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 36 Number of Teeth
- 2.272 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Belt Size | XL037 |
| No. of Screws | 2 |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Bore Range [Min] | 0.312 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 2.292 in |
| Type | D-1 |
| Finished Bore | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Bushed |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| Material | Steel |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Outside Dia. | 2.272 in |
| Hub Type | B |
| No. of Teeth | 36 |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950114651 |

