- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 22 Number of Teeth
- 2.596 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| Bushing Type | None |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 22 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 2.626 in |
| Hub Type | B |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Outside Dia. | 2.596 in |
| Type | PB |
| Belt Size | L050 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 1.5 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 697950151441 |

