- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 14 Number of Teeth
- 1.641 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Pitch | 3/8 in |
| Bushing Type | None |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.6410 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Range [Min] | 3/8 in |
| Hub Type | B |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Belt Width | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 1.671 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 7/8 in |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Series | N/A |
| Finished Bore | N/A |
| Type | PB |
| Belt Size | L |
| No. of Screws | 1 |
| Weight | 0.4 LB |
| EAN or UPC | 697950097916 |

