- 16.7" Maximum Diameter
- 7.9" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 12850 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 10950 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Stroke Length [Max] | 5.400 in |
| Force @ 1 in Stroke | 12700 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10950 lbf @ 4 in, 12850 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 19.5 LB |

