- 13.7" Maximum Diameter
- 10.8" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8200 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 6900 lbf @ 6 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4500 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ 6 in Stroke | 6900 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 2 in Stroke | 8200 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Stroke Length [Max] | 8.400 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 14.0 LB |

