- 7.7" Maximum Diameter
- 3.2" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Convolutions | Single |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 2400 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 1350 lbf @ 3 in |
| Weight | 3.406 LB |

