- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2.8" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Compressed Height | 2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 1900 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 2000 lbf @ 2 in, 850 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1500 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Stroke Length [Max] | 2.800 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Weight | 3.3 LB |

