- 5.7" Maximum Diameter
- 2" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Convolutions | Single |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 1/2 in |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 3 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 1250 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 560 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1250 lbf @ 1 in, 1250 lbf @ 2 in |
| Weight | 1.1 LB |

