- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Length (mm) | 136 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 71.5 |
| Gasket ID (mm) | 61.5 |
| Gasket ID (in) | 2.42 |
| Length (in) | 5.35 |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket OD (in) | 2.81 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Filter Series | SP15/25 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Gasket I.D. | 2.42 in, 61.5 mm |
| Gasket O.D. | 2.81 in, 71.5 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 742330125953 |

