- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (in) | 10.66 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Schrader Part No. | N/A |
| LHA Part No. | SPE6010 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Parker Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Norman Ultraporis Part No. | 610 |
| Zinga Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E070CCB |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Moog Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA51110 |
| Media Type | Cellulose |
| Hycon Part No. | MFE1601102 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.1 LB |
| EAN or UPC | 742330041819 |

