- 1 1/4-11 1/2 NPT Inlet Size
- 1 1/4-11 1/2 NPT Outlet Size
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
features
- Inline mounting
- Spin-on-style filter element
| Length (mm) | 146.46 |
| Filter-to-Head Thread | 1 1/2-16 UN |
| Max Flow GPM (Head Only) | 60 |
| Height (in) | 4.41 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Bypass Valve Setting LR (PSI) | 25 psi |
| Bypass Valve Setting LR (BAR) | 1.7 bar |
| Height | 4.41 in, 112 mm |
| Filter Series | HBK05 |
| Family Name | HBK05 Series Engine Cylinder Head Assembly |
| Height (mm) | 112 |
| Length (in) | 5.77 |
| Length | 5.77 in, 146.46 mm |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330017777 |

