- 5 mm Belt Pitch
- 25 mm Belt Width, 38 Teeth
- 2.336" Outside Diameter
- JA Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 1 1/4"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Bushing Series | JA |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 2.381 in |
| No. of Teeth | 38 |
| Type | E1F |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Belt Pitch | 5 mm |
| Belt Width | 25 mm |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Type | QD |
| Outside Dia. | 2.336 in |
| Sprocket Width | N/A |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 782475743117 |

