- Metal Cutting & Grinding Wheel
- 9" Diameter
- 1/8" Thickness
- 5/8"-11 Arbor Diameter
- A24R Grit
description
- High performance aluminum oxide grain for long life and high material removal. High grain concentration for aggressive grinding action and smoother running wheels. Proprietary material mix ensures durable long life wheels. 3 full sheets of fiberglass for durability and safety.
features
- High performance aluminum oxide grain for long life and high material removal
- High grain concentration for aggressive grinding action and smoother running wheels
- Proprietary material mix ensures durable long life wheels
- 3 full sheets of fiberglass for durability and safety
| Dia. | 9 in |
| Type | Metal Cutting & Grinding |
| Arbor Diameter | 5/8 in |
| Grit | A24R |
| Applicable Materials | Metal |
| Thickness | 0.125 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Manufacturer Name | DeWalt® |
| RPM | 6600 rpm |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 28877321882 |

