- 0.024" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (651 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 651. Tensile strength - 341-377 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Thickness Tolerance | +/- .0003 |
| Carton Length | 5 in |
| Dia. | 0.024 in |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Length | 651 ft |
| Thickness | 0.024 in |
| Carton Width | 5 in |
| Wire Gauge No. | 10 |
| Approximate Feet per Pound | 651 ft |
| Carton Height | 1 in |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 698158212248 |

