- Spring Actuated, Air Return
- High Coefficient Facing
- 727.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,000 rpm Max
applications
- Heavy-duty industrial applications requiring high torque and low inertia
features
- Hub provided loose for machining
- Spring engaged
- Quad interface
- Shaft mounted
- Straight bore
- Brake with up to 164,800 in lb of torque
- Air is supplied directly at cylinder air inlets
- Air released
- Available in disc sizes from 11.500" to 25.000"
- Available with either standard or high coefficient friction facings
- Bore sizes range up to 6.000"
- Four interface surfaces
- O-ring sealed piston and cylinder design reduces maintenance costs
- Rugged design ensures long product life
- Speeds up to 2,200 rpm
- Spring-engaged
- Static torque ratings up to 164,800 in lb
- Thermal horsepower values up to 14.7
- Through-shaft or shaft-end mounted
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Max] | 6.5 in |
| Brake Heat Sink Capacity | 2920000 lbf ft |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Element |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Bore Range [Min] | 3.5 in |
| Bushing Type | Unfinished Pilot Bore |
| Recommended Control Kits | 940019, 940020 |
| Inside Dia. | N/A |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Approximate Brake Facing Life | 18400 hp-hr |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 3.428452e+010 lbf ft |
| Manufacturer Family | Model QFB 2500-H, Quad Faced, Spring Engaged, Plate Brake, (HICO Facing), Model QFE 2500-H Quad Faced Plate Brake |
| Photo | DFB |
| Actuation/Return | Spring/Air |
| Product Category | Shaft Mounted Spring Engaged Brakes |
| Maximum Static Brake Torque | 164800 in lb |
| Model | QFB-2500 |
| Main Category | Brakes |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 14.7 hp |
| Port or Hose Size | 0.500 NPT |
| Brake Facing Effective Area | 808 in2 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 727 hp |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 170020, 170021, 170023, 170024, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 945125 |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Family Name | Multiplate Brakes |
| Bore Style | Unfinished Pilot Bore |
| Bushing Series | RSB |
| Kits | 964026, 964038 |
| Weight | 848.0 LB |
| EAN or UPC | 662284169837 |

